Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Szampon na łuszczycę – kosmetyk niezbędny?

Szampon na łuszczycę to produkt dostosowany do problematycznej skóry, którą zaatakowała poważna choroba - łuszczyca. Według aktualnej wiedzy właściwa pielęgnacja może wspierać leczenie tej dermatozy, dlatego opłaca się postawić na dobre produkty. Jaki powinien być szampon i co powinien zawierać, aby w walce z łuszczycą okazał się naszym sprzymierzeńcem, a nie wrogiem?
  • 23.11.2024 07:00
  • Autor: Verdelove
Szampon na łuszczycę – kosmetyk niezbędny?

Szampon na łuszczycę – to musisz wiedzieć

Szampon na łuszczycę nie jest oczywiście cudownym sposobem na łuszczycę i nie sprawi po jednym użyciu, że ta choroba całkowicie zniknie. Niemniej stosowanie szamponu może przynieść nam ulgę. Możemy go śmiało potraktować jako jeden z elementów pomagających lepiej radzić sobie z łuszczycą – inne pomocne działania wymieniliśmy w poniższej tabeli.

Odpowiednia dieta
  • Bogata w produkty zawierające jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe.
  • Z ograniczeniem nasyconych kwasów tłuszczowych, tłuszczów trans i cukrów prostych.
Suplementacja
  • Witamina C chroni przed stresem oksydacyjnym.
  • Witamina D jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.
  • Kwasy omega-3 zmniejszają stan zapalny w organizmie.
Zrezygnowanie z używek
  • Spożywanie alkoholu znacząco zwiększa ryzyko pojawienia się objawów łuszczycy.
  • Palenie papierosów pogarsza przebieg choroby.
Unikanie drapania skóry głowy
  • Drapanie przynosi tylko krótkotrwałą ulgę i powoduje pogorszenie stanu skóry.
  • Warto używać łagodzących swędzenie emulsji i płynów z ichtiolem, pantenolem i mocznikiem.
Właściwa stylizacja włosów
  • Lepiej nie stosować suszarek, prostownic ani lokówek – wysoka temperatura może potęgować problem z przesuszeniem skóry.
  • Włosy należy rozczesywać delikatnie, np. grzebieniem z szeroko rozstawionymi i zaokrąglonymi ząbkami.

Główną rolą szamponu na łuszczycę jest oczyszczanie, a bez tego kroku trudno jest sobie wyobrazić pozostałe, jak nakładanie preparatów łagodzących czy leków do stosowania miejscowego. Brak higieny otwiera też wrota do kolejnych problemów, powodowanych przez namnażające się grzyby i bakterie – mówi Amanda Zielińska, kosmetolog

Szampon na łuszczycę bez wątpienia stanowi podstawę pielęgnacji, a dzięki dobremu składowi może nam przynieść jeszcze więcej korzyści, niż samo oczyszczanie.

Szampon na łuszczycę – niezawodny skład. Uchylamy rąbka tajemnicy!

Wybierając szampon do włosów na łuszczycę, warto postawić na sprawdzone, stosowane od lat składniki aktywne. Do popularnych komponentów, mających wpływ na łagodzenie tej choroby, należą:

  • ekstrakt z wierzby białej – zawiera kwas salicylowy, składnik, który dzięki swoim właściwościom keratolitycznym przyśpiesza usuwanie nagromadzonej łuski. Oprócz tego w wierzbie białej znajdziemy cenne związki o działaniu przeciwzapalnym, odkażającym i antybakteryjnym,
  • betaina – wiąże wodę i pomaga zatrzymać ją w skórze. Działa zmiękczająco na naskórek. Łagodzi podrażnienia. Dodatkowo zapobiega elektryzowaniu się włosów i dodaje im gładkości,
  • dziegieć brzozowy – ma długą tradycję stosowania w łuszczycy. Skutecznie zmniejsza nadmierne łuszczenie naskórka, normalizując procesy jego odnowy. Redukuje też świąd oraz ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne,
  • glinka biała – świetnie absorbuje zanieczyszczenia, umożliwiając głębsze oczyszczenie skóry. Zapobiega namnażaniu się szkodliwych bakterii. Łagodnie obchodzi się z suchą skórą. Zawiera wiele cennych składników odżywczych,
  • ekstrakt z wierzbówki kiprzycy – pomaga regulować proces odnowy naskórka i zapobiega jego nadmiernemu narastaniu. Zmniejsza stany zapalne,
  • pantenol – regeneruje skórę oraz poprawia jej nawilżenie. Koi podrażnienia, pieczenie i świąd,
  • niacynamid – poprawia nawilżenie skóry, przez pobudzanie syntezy lipidów powierzchniowych oraz filagryny, będącej prekursorem składowych naturalnego czynnika nawilżającego (NMF). Ponadto ma właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i łagodzące podrażnienia. 

Oczywiście, z działania tych pomocnych substancji odniesiemy korzyści tylko przy regularnym stosowaniu szamponu. 
Szampon na łuszczycę głowy – poznaj skuteczne propozycje!

Jak znaleźć najlepszy szampon na łuszczycę? Możesz zainspirować się poniższym rankingiem, gdyż zadbaliśmy o to, by znalazły się w nim same produkty o dobrych składach, cieszące się dobrymi opiniami klientów.

Zestaw kosmetyków Psorisel

Na pierwszym miejscu – dermokosmetyki Psorisel. W zestawie jest szampon na łuszczycę z dziegciem, płyn i emulsja. To kompleksowa odpowiedź na problemy skóry głowy z łuszczycą, gwarantująca skuteczną pielęgnację.

  • Szampon na łuszczycę – oczyszcza i lekko złuszcza, nie naruszając równowagi hydrolipidowej skóry. Pozwala zmniejszyć stan zapalny, zredukować świąd, ukoić podrażnienia. Działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, utrzymując mikroflorę skóry głowy w ryzach. Oprócz dziegciu brzozowego zawiera też m.in. niacynamid, pantenol, betainę, ekstrakty z wierzby białej.
  • Płyn do skóry głowy – dobrze nawilża i zmiękcza, ułatwiając usunięcie warstwy zrogowaciałych komórek. Dzięki działaniu natłuszczającemu, chroni przed ucieczką wody z naskórka. Ma również właściwości przeciwzapalne, zmniejszające świąd i podrażnienia.
  • Emulsja do skóry głowy – koi podrażnioną i swędzącą skórę. Intensywnie nawilża i pomaga zmiękczyć naskórek. Dba o zachowanie prawidłowej mikroflory skóry głowy, hamując rozwój szkodliwych drobnoustrojów. 

Wszystkie preparaty Psorisel uzupełniają się wzajemnie i wzmacniają swoje działanie, dlatego warto zainwestować w cały zestaw. 

Przetestowałam zestaw Psorisel na sobie oraz mojej 12-letniej córce, która też ma łuszczycę. Muszę powiedzieć, że to pierwsze kosmetyki, których możemy używać bez żadnych problemów i zdecydowanie najlepsze. Obie odczuwamy poprawę, ja mam skórę głowy czyściutką, u córki większość zmian znikła. Czuję, że jesteśmy na dobrej drodze – pisze pani Aneta ze Szczecina

Świetne kosmetyki. Nie wysuszają skóry. Włosów wypada mniej i dobrze się układają. Łuska pięknie schodzi. Mogę polecić kosmetyki Psorisel jak najbardziej – pisze pani Renata z Oleśnicy

Healpsorin

To kolejny szampon na łuszczycę, który warto wypróbować. Healpsorin wyróżnia się silnym działaniem antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Złuszcza nagromadzony martwy naskórek, dobrze oczyszczając skórę. Do tego chroni ją przed przesuszeniem i redukuje podrażnienia. Zawiera m.in. Dermosoft® Decalact o działaniu antyseptycznym, kwas salicylowy, mocznik i ekstrakt z żywokostu.

Szampon SELSUN 2,5%

Ostatnią propozycją w naszym rankingu jest szampon Selsun. To produkt o silnym działaniu przeciwłupieżowym, trudno więc przejść obok niego obojętnie. Istotnym faktem dla osób chorujących na łuszczycę jest na pewno to, że szampon ten hamuje proliferację komórek naskórka i pomaga uregulować jego cykl odnowy. W efekcie łuszczenie skóry może się widocznie zmniejszyć. Takie działanie szampon zawdzięcza wysokiemu stężeniu siarczku selenu, skutecznej substancji przeciwłupieżowej.

Dobry szampon na łuszczycę to podstawa pielęgnacji!

Skuteczny szampon na łuszczycę jest dobrany do potrzeb skóry i pozwala ją dokładnie oczyścić z nagromadzonej łuski (zobacz inne szampony na stronie Verdelove: https://verdelove.pl/kategoria-produktu/problemy-skorne/luszczyca/ ). Działając w taki sposób, szampon przyczynia się do późniejszego lepszego wchłaniania preparatów leczniczych. Zaopatrzenie się we właściwy produkt może zarówno poprawić kondycję skóry i włosów, jak i złagodzić odczuwany w łuszczycy dyskomfort. Pamiętajmy, że powodzenie terapii łuszczycy zależy od wielu czynników, w tym od odpowiedniej pielęgnacji. Szampon na łuszczycę głowy zdecydowanie jest więc kosmetykiem, bez którego nie można się obyć!

FAQ

1. Dlaczego szampon na łuszczycę jest ważnym elementem pielęgnacji?

Szampon na łuszczycę o kompleksowym działaniu taki, jak np. Psorisel, nie tylko pomaga utrzymać skórę w czystości i przygotować ją na dalsze kroki pielęgnacyjne lub aplikację leków. Posiada też inne atuty: łagodzi podrażnienia skóry, dba o zachowanie jej nawilżenia i zapobiega swędzeniu.

2. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając szampon na łuszczycę?

Warto zwrócić uwagę na skład szamponu, czy jego składniki są w stanie pokryć najważniejsze potrzeby skóry z łuszczycą oraz czy ich właściwości są zgodne z działaniem produktu deklarowanym przez producenta.

3. Czy szampon na łuszczycę powinien być stosowany w jakiś specjalny sposób?

Przed użyciem szamponu warto zapoznać się dokładnie z zaleceniami producenta. Może być wskazane np. pozostawienie piany na skórze głowy przez kilka minut przed spłukaniem szamponu, dwukrotne umycie głowy itp. 

Bibliografia

  1. Limaye K., Psoriasis: an overview and update, 2015
  2. Błaszczyk H., Zalewska-Janowska A., Łuszczyca. Choroby skóry, 2009
  3. Nestle F.O., Kaplan D.H., Barker J., Psoriasis, 2009
  4. Wolska H., Łuszczyca. Przyczyny, objawy, leczenie, 2009
  5. Tittenbrun K., Łuszczyca – poradnik pacjenta, 2018

Materiał partnera


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: możliwościTreść komentarza: Obecnie w tej chwili gruby grubasek synuś Kamila ma z 13 latek lub coś w pobliżu. Mógłby w oczekiwaniu na dorosłość Lenki oszczędzać kopulator, gdyby zaś miał tendencje do pedalstwa, może spuścić się na Maxa.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:06Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: OknoTreść komentarza: Czy Mariusz wygląda na bidę? Wygląda.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:56Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: prawdziwek Boletus boletusTreść komentarza: Tak, to prawda bezwzględna. Trzeba się trzymać prawdy, żeby było jak należy.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:55Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: golarkaTreść komentarza: Najciekawsze, że Artur Łazowy ostro wyłysiał.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:09Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: jego farmutilTreść komentarza: Dla wspomożenia akcji klockowania gamet nasz sztyft redakcyjny Mariusz niech się zgłosi do szefa firmy utylizacyjnej przy drodze DK10. Tam mają ubojnię i nie mają co zrobić z gametami buhajów.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 12:08Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama