Wynagrodzenie brutto netto
Jak już wiemy, kalkulator brutto netto jest chętnie użytkowany zarówno przed pracodawców, jak i pracowników. Jeśli chodzi o pensję pracownika, zazwyczaj na umowie o pracę jest podawana wartość brutto. Obejmuje ona całość wypłacanego wynagrodzenia, stanowiącego podstawę do wyliczenia składek ubezpieczeniowych i pobrania podatku dochodowego. Wyliczenia te bywają zawile i skomplikowane, dlatego przedsiębiorcy mogą korzystać ze specjalistycznych programów i narzędzi typu kalkulator płac. W efekcie z łatwością określimy, jaka jest pensja brutto, a jaka netto. Pod odjęciu wskazanych elementów, kwota wynagrodzenia jest kwotą płacy netto, czyli na rękę. To realna wartość pieniężna, jaką pracownik otrzymuje w dniu wypłaty. Trzeba mieć na uwadze jednak to, że składki odprowadzane od płacy brutto są zależne głównie od wysokości pensji i typu umowy. Więcej informacji w tym temacie znajdziemy na stronie Poradnik Przedsiębiorcy.
Koszty zatrudnienia pracownika na umowie o pracę
Koszty zatrudnienia pracownika na umowie o pracę z roku na rok wzrastają, co wiąże się także z rosnącą płacą minimalną w Polsce. W standardowej umowie o pracę wynagrodzenie brutto obejmuje składki ZUS, czyli chorobowe, rentowe i emerytalne, do NFZ (zdrowotne) i zaliczkę na podatek dochodowy. Dla pracodawcy oznacza to całkowity koszt zatrudnienia nowej osoby w firmie. Poza tym musi on opłacać drugą część składek za pracownika z własnych środków, finansując ubezpieczenie emerytalne (9,76%), rentowe (6,50%) i wypadkowe (1,67%, przy czym stopa procentowa jest tutaj zależna od rodzaju prowadzonej działalności). Od wynagrodzenia pracownika odejmujemy składki go obciążające i w całości zaliczkę na podatek dochodowy.
Obliczenia w kalkulatorze płac
Skorzystanie z kalkulatora płac jest bardzo proste i wymaga posiadania specjalnych umiejętności. Gdy wprowadzimy dane, wyniki przedstawiane są w formie tabeli. Widzimy zatem płacę netto, brutto i koszty pracodawcy związane z zatrudnieniem pracownika - są to najistotniejsze informacje dla obu stron związanych umową o pracę. W tabeli wskazane jest wyszczególnienie kosztów, jakie przedsiębiorca ponosi w związku z zatrudnieniem pracownika i wypłatą pensji. Oczywiście szczegółowe wartości można dowolnie analizować poprzez rozwinięcie ich części składowych w kalkulatorze płac. Dzięki temu każda pozycja przedstawiona zostaje osobno, wskazując na pozycje znajdujące się po stronie pracodawcy i pracownika. Warto zauważyć, że obliczanie wynagrodzenia staje się bardzo szybkie i łatwe! Kalkulator brutto netto możemy analizować, edytować i drukować z zachowaniem wygody i komfortu, pobierając także przedstawione dane w formie *xls. Od 1 stycznia 2025 roku płaca minimalna w naszym kraju wynosi 4 666 złotych brutto, a kalkulator wynagrodzeń jest w pełni zgodny z obowiązującymi przepisami prawnymi.
Jak widzimy, pensja brutto zawiera podatek i składki ZUS w części obciążającej pracownika, która następnie będzie pomniejszona o należne świadczenia publicznoprawne. Z kolei pensja netto jest wynagrodzeniem wypłacanym pracownikowi na rękę, po potrąceniu zobowiązań podatkowych i składkowych. Kalkulator płac jest niezwykle przydatnym narzędziem dla pracodawców i pracowników, którzy chcą dokonać wyliczeń w szybki i wygodny sposób. Nie trzeba samodzielnie martwić się skomplikowanymi wyliczeniami i utratą cennego czasu. Z pomocą przychodzą nowoczesne narzędzia do wyliczania pensji brutto i netto, które zostały stworzone zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami.