- Przystępujemy do kompleksowej rewitalizacji Placu Zwycięstwa, miejsca o ogromnym znaczeniu historycznym i społecznym, a także o ogromnym potencjale, który wykorzystamy najlepiej jak to możliwe. Nowy projekt łączy nowoczesne podejście do przestrzeni publicznej z potrzebami lokalnej społeczności, stworzony został z uwzględnieniem obszarów związanych z historią miasta, zachowaniem walorów naturalnych, integracji społecznej oraz rewitalizacji czyniącej z tej przestrzeni reprezentacyjne centrum Piły. Mam nadzieję, że projekt spotka się z pozytywnym odbiorem pilan i będziemy często spotykać się w tym pięknym miejscu w sercu miasta — powiedziała Beata Dudzińska, prezydent Piły.
W ramach inwestycji zagospodarowanych zostanie 10 000 m² powierzchni. W tym znaczna większość to zieleń — setki nowych nasadzeń traw, krzewów i drzew.
- W tym miejscu warto wspomnieć, że szczególnie zależy nam na zachowaniu istniejącego tu starego drzewostanu, który nie tylko pięknie wygląda, ale daje ukojenie i zacienia teren. Ponadto znajdą się tu fontanna w formie 90-metrowego ciągu wodnego, alejki spacerowe, strefy relaksu w postaci przytulnych parków kieszonkowych przy głównej ścieżce, mała architektura, ale także wybieg dla psów oraz dostępna dla wszystkich toaleta publiczna – dodaje B. Dudzińska.
Projekt przewiduje również elementy przypominające historyczną zabudowę miasta, m.in. dekoracyjne ściany inspirowane przedwojenną architekturą Piły, a przy nich trybuny terenowe. Obok w otoczeniu zieleni wiata z ławko-huśtawkami oraz pergola, jako miejsce odpoczynku i być może urokliwy plener fotograficzny. Plac ma stać się miejscem spotkań, wypoczynku i sąsiedzkiej integracji, przy jednoczesnym zachowaniu i podkreśleniu dziedzictwa tego miejsca. Zadbamy o to, by nie tylko w ciągu dnia prezentował się zjawiskowo, ale odpowiednio podświetlony nocą stanowił miejsce zarówno sprzyjające odpoczynkowi, jak i bezpieczne.
— To dla nas ogromna przyjemność projektować przestrzeń w mieście, w którym żyjemy, w którym się wychowaliśmy, które dobrze znamy i z którym jesteśmy emocjonalnie związani. Możliwość wpływu na pozytywne zmiany w Pile jest dla naszego zespołu wyjątkowo motywująca — podkreślił Maciej Wojtasik z pracowni architektonicznej Wojtasik, odpowiedzialnej za opracowanie koncepcji.
Realizacja inwestycji przewidziana jest na lata 2025–2027, a jej całkowity koszt szacowany jest na blisko 18 mln złotych. Gmina Piła zabezpieczyła na ten cel już 12 mln z własnego budżetu. Stara się jednak o pozyskanie dofinansowania zewnętrznego.
— Zależy nam, by to miejsce nie tylko odzyskało swoją dawną rangę, ale także odpowiadało na współczesne potrzeby mieszkańców. Pod hasłem „Piła ReWITAlizacja Placu Zwycięstwa” staramy się o pozyskanie dofinansowania zewnętrznego z Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski. Wniosek o dofinansowanie wysokości ponad 13 mln złotych złożyliśmy w marcu tego roku, we wrześniu konkurs zostanie rozstrzygnięty i będziemy mogli podejmować kolejne kroki — mówi Rafał Lisiecki, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni.
Zgodnie z założeniami programu, z którego próbujemy pozyskać finansowanie, inwestycja związana z rewitalizacją będzie musiała zostać zrealizowana do końca trzeciego kwartału 2027 roku.
W prezentacji projektu uczestniczyli m.in. poseł Piotr Głowski, starosta pilski Rafał Zdzierela, przewodnicząca Rady Miasta Maria Kubica wraz z radnymi Rady Miasta, architekt Lech Wojtasik, dyrektor Wydziału Architektury Mirosława Maćkowiak-Długosz oraz przedstawiciele lokalnych mediów.
link do filmu o projekcie
źródło: UM Piła
Napisz komentarz
Komentarze