Dożynki rozpocznie o godz. 13.00 msz. św. dziękczynna, odprawiona w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dziembowie. Po ceremonii kościelnej barwny korowód przemarszuje ulicami na stadion LZS „Noteć” Dziembowo, gdzie odbędzie się dalsza część uroczystości. Część obrzędową poprzedzi o godz. 14.15 występ gminnej orkiestry dętej, działającej przy GOK w Kaczorach. Ceremoniał dożynkowy, który zaplanowano na godzinę 15.00 odbędzie się z udziałem zespołu „Chabry” z Wałcza i dzieci z SP z Dziembowa. Następnie o godz. 16.00 na scenie zaprezentuje się gminny zespół wokalny „Sonata”, a po nim o godz. 16.15 zespół „STONEHENGE” w koncercie „Muzyka świata”. Dożynki zakończy zabawa taneczna z zespołem „VIVO”, która rozpocznie się o godz. 18.00.
Podczas tegorocznego święta plonów rolę starościny i starosty dożynek pełnić będą Aneta Gonia i Andrzej Obrowski, którzy godnie z tradycją, w kulminacyjnym momencie ceremoniału dożynkowego, przekażą bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów włodarzowi naszej gminy.
ANETA GONIA – starościna dożynek, 42 lata, urodzona w Szamocinie. Z wykształcenia technik-ceramik. Mężatka – mąż Przemysław. Oboje przejęli gospodarstwo po rodzicach p. Przemysława. Gospodarują na 52,18 ha ziemi. Specjalizacja nastawiona na hodowlę bydła opasowego i trzody chlewnej. Uprawa zbóż , kukurydzy i siano-kiszonki przeznaczonej na karmę dla zwierząt. Gospodarstwo w pełni zmodernizowane, ciągle udoskonalane poprzez zakup sprzętu rolniczego. W ostatnich latach powstała nowa chlewnia, zakupiony został ciągnik i kombajn zbożowy. Z dumą mówi o dwóch synach: 22- letnim pracującym Dawidzie i młodszym 16-letnim Mateuszu , który od września podejmie naukę w zawodzie mechaniki samochodowej. Pani Aneta pomimo zapracowania znajduje czas na pracę społeczną. Zaangażowana w Kole Gospodyń Wiejskich współtworzy i wspiera wszelkie lokalne inicjatywy. Lubi czytać kryminalne bestsellery i zwiedzać bliższe i dalsze okolice.
ANDRZEJ OBROWSKI – starosta dożynek, 41 lat, urodzony w Szamocinie. Z wykształcenia rolnik-ogrodnik. Przejął w wieku 18 lat gospodarstwo po rodzicach. Obecnie gospodaruje z żoną Małgorzatą na 23 ha ziemi własnej, 10 ha dzierżawionej i 10 ha użyczenia. Specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej i bydła opasowego. Uprawia zboża i rośliny okopowe głównie na karmę dla zwierząt. Całkowicie przebudował i unowocześnił gospodarstwo. Oprócz domu, powstała nowa obora, chlewnia oraz wiata do przechowywania ciągnika i maszyn rolniczych. Dąży do poprawiania warunków pracy modernizując gospodarstwo i inwestując w sprzęt rolniczy. Państwo Obrowscy mają dwoje dzieci: 15-letnia córka Dorota i 14 –letni Michał są uczniami Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kaczorach. Pan starosta jest zapracowanym człowiekiem jednak, gdy nadarzy się chwila odpoczynku przeznacza ją na kibicowanie polskim sportowcom, głównie piłce nożnej. Lubi rodzinne podróże i wyjazdy na basen.
(pb), (ka)
Napisz komentarz
Komentarze