A dokładniej, chirurg Stefan Charczun, w wyrzyskim szpitalu przepracował 57 lat i 6 miesięcy. Był ordynatorem oddziału chirurgicznego i ginekologiczno - położniczego, kierownikiem Przychodni Miejskiej, pierwszym dyrektor ZOZ-u. 19 stycznia 2011 roku dyrekcja szpitala żegnała – kończącego karierę zawodową - Stefana Charczuna. Teraz odszedł na wieczny odpoczynek…
Kiedy w 1953 roku rozpoczynał pracę zawodową, w szpitalu zastał cztery pielęgniarki dyplomowane, trzech lekarzy i trzy zakonnice: jedna wykonywała badania laboratoryjne, druga rentgenowskie, trzecia była sanitariuszką „do zabiegów”. Ten nieliczny personel obsługiwał sześć oddziałów. W szpitalu było aż 214 łóżek, czyli o połowę więcej niż dzisiaj.
Jeszcze do 2010 roku dr Charczun pracował na stanowisku lekarza specjalisty w poradni chirurgicznej. 19 stycznia 2011 roku, dr Charczun na dobre pożegnał się z pracą zawodową, której początki wspominał tak: - W 1967 roku na oddziale przywitałem świeżo upieczoną studentkę medycyny (mówił spoglądając w stronę lek. med. Janiny Olszewskiej – Wilczyńskiej, emerytowanej lekarki z Wyrzyska, przyp. es) Pamiętam, że zmusiłem panią doktor aby zrobiła anestezjologię. Posłuchała mnie i w tamtym czasie była jedynym anestezjologiem szpitala powiatowego w województwie bydgoskim. A dzięki temu, że mieliśmy anestezjologa, otrzymaliśmy aparaturę i mogliśmy znieczulać pacjentów na odpowiednim poziomie.
Dr Charczun był nie tylko świetnym fachowcem w swojej dziedzinie, ale również cenionym społecznikiem. Warto nadmienić, że dr Stefan Charczun był radnym Rady Miejskiej, gdy Tadeusz Perliński sprawował funkcję burmistrza Wyrzyska.
***
W 1953r. pan Stefan Charczun ukończył Akademię Medyczną w Łodzi. Jeszcze w tym samym roku podjął pracę zawodową. Rozpoczynał jako asystent na oddziale chirurgicznym i położniczo – ginekologicznym, szybko jednak został lekarzem dyżurującym powiatowej stacji Pogotowia Ratunkowego i lekarzem ogólnym w Przychodni Miejskiej, a z czasem jej kierownikiem.
Od stycznia 1961r. do końca lutego 1963r. był ordynatorem oddziału chirurgicznego, a od marca 1963r. do kwietnia 1973r. dyrektorem Szpitala Powiatowego. Już wtedy posiadał I° i II° specjalizacji z chirurgii. W grudniu 1968r. osiągnął specjalizację II° z organizacji i ochrony zdrowia.
W 1973r. na bazie Szpitala Powiatowego w Wyrzysku oraz innych placówek medycznych na terenie przyległych gmin, wskutek wprowadzonej reformy systemu służb zdrowia powstał Zespół Opieki Zdrowotnej w Wyrzysku, Stefan Charczun był pierwszym dyrektorem ZOZ-u i pełnił funkcję do końca kwietnia 1974r., następnie od maja 1974r. do końca czerwca 1994r. pełnił funkcję ordynatora oddziału chirurgicznego, a od lipca 1994r. do końca marca 2003r. zastępcy ordynatora tegoż oddziału. W czasach, gdy dr Charczun sprawował funkcję dyrektora, w szpitalu oraz w jego obrębie wykonano szereg zadań inwestycyjnych. M.in. dobudowano II piętro budynku obecnej administracji, jak również wybudowano budynek, w którym znalazły się: pralnia, spalarnia odpadów medycznych i stacja uzdatniania wody. Na potrzeby istniejącej i planowanej rozbudowy szpitala wybudowana została oczyszczalnia ścieków. Ponadto wykonano dwie studnie głębinowe dla własnego ujęcia wody.
(es)
Pan Stefan Charczun zasłynął również jako społecznik. Sprawował funkcje: członka Zarządu Oddziału Bydgoskiego Towarzystwa Chirurgów Polskich (1970-1972), radnego Rady Narodowej Miasta i Gminy Wyrzysk (1984-1988), radnego Rady Miejskiej w Wyrzysku i członka zarządu miasta i gminy (1990-1998), członka rady społecznej ZOZ w Wyrzysku (1996-1999) oraz w ponownie radnego Rady Miejskiej w Wyrzysku w latach 1998-2002.
Posiada również liczne odznaczenia i wyróżnienia. m.in.: Srebrny Krzyż Zasługi (1969), medal za zasługi dla obronności kraju (1971), odznaka za wzorową pracę w służbie zdrowia (1974), tytuł „zasłużony dla rozwoju miasta i gminy Wyrzysk” (1981), złota odznaka „za zasługi w rozwoju województwa pilskiego” (1984), krzyż kawalerski orderu odrodzenia Polski (1987), odznaka złoty Eskulap (2004).
Napisz komentarz
Komentarze