Akcja „sprzątania świata” odbywa się rokrocznie w całym kraju. Co roku uczniowie szkół i przedszkolaki wyruszają w teren, by zebrać śmieci, które zamiast trafić do kosza, szpecą środowisko. Tym razem jednak na terenie działania Związku Międzygminnego Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi „sprzątaniu świata” nadano szczególny charakter. Do akcji w pierwszym rzędzie zaproszono dzieci z klas patronackich ZM PRGOK, których ostatnimi czasy w szkołach regionu znacznie przybyło.
W piątek pod patronatem ZM PRGOK wyruszyli „sprzątać świat” m.in. uczniowie z Piły, Jastrowia, Lotynia, Skórki, Mościsk, Ujścia czy Wielenia.
Jolanta Borkowska, ZM PRGOK:- Tegoroczna akcja „sprzątania świata” przebiegła pod hasłem „Nie ma śmieci - są surowce". Jej celem jest zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci” i dostrzeżenie ich surowcowego potencjału oraz zainspirowanie i zaktywizowanie Polaków do działania na rzecz środowiska. Udział w akcji – w ramach specjalnego programu edukacji ekologicznej opracowanego przez Związek – wzięli uczniowie klas patronackich PRGOK, które zainaugurowały swoją działalność wraz z początkiem bieżącego roku szkolnego.
W sumie w plener wyruszyło około 8.500 przedszkolaków i uczniów z terenu działania Związku. W Pile dzieci z klasy patronackiej w asyście dorosłych wyzbierały i posegregowały śmieci z obszarów zielonych wzdłuż ścieżki rowerowej przy Gwdzie, w okolicy Inwest Parku. W Jastrowiu uczniowie posprzątali tereny zielone nad rzeczką i w pobliżu ogródków działkowych. W Lotyniu dzieci z miejscowej podstawówki i przedszkolaki z oddziału 5-6 latków zrobiły porządek w rejonie ul. Wiśniowej, Słonecznej oraz Kwiatowej w kierunku cmentarza. I długo by tu jeszcze wymieniać...
Marek Goleń, Zastępca Przewodniczącego Zarządu ZM PRGOK:- Program patronatu w szkołach składa się z dziesięciu segmentów tematycznych związanych z gospodarką odpadami i ochroną środowiska. Wśród zaplanowanych do realizacji zadań znalazło się selektywne zbieranie odpadów porzuconych na terenach zielonych, czyli- mówiąc wprost- udział w akcji “sprzątania świata”. To zadanie przy okazji jest plenerowym sprawdzianem znajomości zasad segregacji obowiązujących na terenie Związku i sposobem na odzyskanie surowców wtórnych.
W organizację „sprzątania świata” włączył się też operator systemu - spółka Altvater Piła. Dariusz Mikołajczyk, Prezes Altvater Piła:- “Sprzątanie świata” to prawdziwe święto wszystkich, którzy aktywnie chcą się włączyć w dbanie o naszą planetę. Oddziały ENERIS Surowce w całym kraju, w tym Altvater w Pile, po raz kolejny, bezpłatnie i jako przejaw naszej odpowiedzialności za środowisko, włączył się do akcji. Po jej zakończeniu wypełnione worki odbierzemy i na swój koszt zagospodarujemy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa dla środowiska.
W „sprzątanie świata” zaangażowali się nauczyciele i opiekunowie, samorządowcy z gmin członkowskich i urzędnicy. Program klas patronackich i ich udział w akcji „sprzątania świata” dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Napisz komentarz
Komentarze