Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

10. rocznica katastrofy Samolotu CASA: Na pokładzie byli pilanie

MIROSŁAWIEC/ PIŁA     Minęło 10 lat…
10. rocznica katastrofy Samolotu CASA: Na pokładzie byli pilanie

23 stycznia 2008 roku wojskowy samolot transportowy CASA rozbił się przy podejściu do lądowania w Mirosławcu. Spadł w lesie około 800 metrów od pasa startowego. Oficjalna przyczyna tragedii to błędy w pilotażu. Na pokładzie samolotu było czterech członków załogi i 16 oficerów Sił Powietrznych. Wszyscy zginęli. Wśród ofiar byli dwaj pilanie: podpułkownik Grzegorz Jułga i major Paweł Zdunek. 

Oficerowie Grzegorz Jułga i Paweł Zdunek zostali pochowani na pilskim cmentarzu komunalnym w Alei Zasłużonych. Obaj, nim objęli służbę w 8. Eskadrze Lotnictwa Taktycznego w Mirosławcu, służyli w pilskim, nieistniejącym już 6. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego. W 12. Bazie Lotniczej w Mirosławcu 38-letni major Paweł Zdunek był dowódcą klucza lotniczego 8. Eskadry Lotnictwa Taktycznego, natomiast 37-letni podpułkownik Grzegorz Jułga - zastępcą dowódcy eskadry.

***

Katastrofa samolotu CASA C-295 M numer 019, wydarzyła się 23 stycznia 2008, o godzinie 19:07, podczas podchodzenia do lądowania na lotnisku wojskowym 12. Bazy Lotniczej w Mirosławcu.

Samolot przewoził oficerów Sił Powietrznych uczestniczących w 50. Konferencji Bezpieczeństwa Lotów Lotnictwa Sił Zbrojnych RP na trasie Warszawa- Okęcie – Powidz – Poznań- Krzesiny – Mirosławiec – Świdwin – Kraków-Balice.

Podczas podchodzenia do lądowania w Mirosławcu doszło do nieświadomego doprowadzenia przez załogę do nadmiernego przechylenia samolotu, powodującego postępujący spadek siły nośnej, co doprowadziło w końcowej fazie lotu do gwałtownego zniżania z utratą kierunku i zderzenia samolotu z ziemią.

grafika z nazwiskami ofiar katasrtofy: Wikipedia 

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama