Zaczęło się niewinnie od anonimowej pani Urszuli, która w zgłoszeniu do programu napisała między innymi, iż gmina Łobżenica to kraina jezior, jazów, i wszystkiego, co związane z naturalnym spływem wód. Później swoje zrobili słuchacze RMF, którzy w internetowym głosowaniu spośród kilku miejscowości wybrali właśnie Łobżenicę. W czwartek informacja o przyjeździe ekipy radiowej dotarła do mieszkańców, a w sobotę od rana łobżeniczanie opowiadali całej Polsce o swojej Łobżenicy.
Pierwsze wejście należało do dziennikarza RMF Mateusza Chłystuna, który z Placu Wolności w imieniu łobżeniczan pozdrowił słuchaczy radia. Później o wieży widokowej opowiedziała Alicja Wenda, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Łobżenicy. Natomiast członkowie Koła Pszczelarzy w Łobżenicy zdradzili, jaka moc kryje się w łobżenickich miodach. O Misterium Męki Pańskiej i Górce Klasztornej mówił z kolei rektor ks. Józef Bobeł. Muzyczną oprawę tego wydarzenia zapewnił chór Magnificat z dyrygentką Ewą Dmochewicz na czele.
Później z Placu Wolności o bogatej historii Łobżenicy, tajnikach wyrabiania krajek i średniowiecznej kuchni opowiedziała szefowa sekcji średniowiecznej „Krajka” Katarzyna Poczewska. Sekcja działa przy Towarzystwie Miłośników Łobżenicy, a jej członkowie zaprezentowali stroje średniowieczne. W kolejnym wejściu o spływach Łobżonką i atrakcjach turystycznych gminy Łobżenica mówili prezes Towarzystwa Miłośników Łobżenicy Zdzisława Bosak-Kawa i prezes stowarzyszenia motocyklistów Krajna Motors Team Piotr Orzeł.
Kolejne wejście należało do kobiet. Z Izby Muzealnej w Gminnym Centrum Kultury w Łobżenicy o kuchni krajeńskiej i wydanej w ubiegłym roku książce kucharskiej „Krajeńskie przysmaki na każdy dzień” opowiadała Grażyna Łosoś, szefowa stowarzyszenia Gminna Rada Kobiet w Łobżenicy. Na okrasę zaśpiewał zespół Błękit Krajny, kierowany przez Dariusza Sobieralskiego. Na zakończenie wizyty RMF FM w Łobżenicy, na antenie posłuchać można było członków Kurkowego Bractwa Strzeleckiego i mieszkańców Łobżenicy.
(m)
Napisz komentarz
Komentarze