Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje rpo

Pilanie poczuli wolność

PIŁA 73. lata temu pilanie poczuli wolność. Wolność, która jest największym z ludzkich pragnień…
Pilanie poczuli wolność

14 lutego mijają 73. lata od odzyskania przez Piłę wolności. Dokładnie 73 lata temu - po 174 latach - Piła powróciła do macierzy i ponownie znalazła się w granicach państwa polskiego. W 1945 roku można było poczuć pierwszy zew wolności. Ale… Bardzo pozorny ponieważ brak suwerenności i decyzje podejmowane przez zwycięskie narody nie pozwalały na niezależne funkcjonowanie naszego kraju, w tym poszczególnych jego miast, również Piły.

Czasy powojenne przesiąknięte socjalizmem i komunizmem były lepsze niż wojna i hitlerowskie rządy jednak nie dawały pewnej wolności. Ta przyszła dopiero w 89 roku kiedy to Polacy doczekali się upragnionej transformacji ustrojowej.

- Pilanie poczuli wolność. Wolność, która jest największym z ludzkich pragnień życia bez cenzury i możliwość samodzielnego dokonywania wyborów, swobodnego rozwoju. Dziś w tym miejscu oddajemy hołd bohaterom, którzy stanęli na polu walki z wrogiem hitlerowskim, oddali życie za kraj, za polskie i pilskie ziemie. Wspominając ich ofiarę winni jesteśmy kontynuację idei za którą wówczas ginęli. Pamięć tej trudnej historii powinna skłaniać do refleksji i uszanowania wolności i wciąż młodej demokracji, budowania podstaw patriotycznych opartych na pokoju wewnętrznym, pozwalających z dumą promować ojczyznę na świecie – mówiła Beata Dudzińska, wiceprezydent miasta Piły podczas uroczystości na Placu Zwycięstwa.

Zgodnie z tradycją odśpiewano hymn i rotę oraz złożono wiązanki kwiatów. Wzruszającym akcentem był program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 12.

(es)

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pilanin 15.02.2018 10:44
boze ten po prawej co tam robi

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama