- Funkcjonariusze Policji pełniąc swoją codzienną służbę bardzo często spotykają się z ludzkim nieszczęściem i tragediami życiowymi. I nierzadko od ich szybkiej, zdecydowanej, a przy tym odpowiedzialnej reakcji zależy uratowanie zdrowia lub życia ludzkiego. W 2017 roku mieliśmy wiele sytuacji w których nasi policjanci byli bohaterami ponadprzeciętnych działań, które często miały szeroki wydźwięk medialny. Stąd też inicjatywa Komendanta Powiatowego Policji w Pile mł. insp. Sebastiana Cichockiego, aby spotkać się z naszymi bohaterami w jednym miejscu w ramach wspólnej uroczystości „BOHATEROWIE
Jak podkreślił szef pilskich policjantów wyróżnieni pochwałami funkcjonariusze z KPP w Pile, KP w Wyrzysku i PP w Ujściu są przykładem pełnego profesjonalizmu oraz ponadprzeciętnego zaangażowania i ofiarności w codziennej służbie na rzecz bezpieczeństwa obywateli, którą często wykonywali narażając swoje zdrowie, a nierzadko i życie.
W uroczystości wziął też udział podinsp. Andrzej Szary - wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, który przekazał sierż. sztab. Arturowi Nicponiowi nagrodę im. Hanki Bożyk, którą w imieniu naszego policjanta odebrali w Warszawie przedstawiciele NSZZP woj. wielkopolskiego. Odniósł się on do naszej inicjatywy podkreślając, iż każde uznanie pracy policyjnej podobnie jak w przypadku „Kryształowej Gwiazdy” powinno być kontynuowane i duża w tym rola bezpośrednich przełożonych. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli przełożeni wyróżnionych policjantów oraz Przewodniczący ZT NSZZP kom. Marcin Towalewski, który aktywnie włączył się w organizację naszej uroczystości i dziękował funkcjonariuszom za ponadprzeciętne osiągnięcia i kreowanie pozytywnego wizerunku Policji.
Nasi Bohaterowie:
sierż. sztab. Artur Nicpoń – w dniu 23 czerwca 2017 roku w dniu wolnym od służby wychodząc ze swojego mieszkania usłyszał cichy głos wołający o pomoc. Nie mogąc dostać się do mieszkania 76–letniej kobiety wrócił do swojego mieszkania i przechodząc przez kilka balkonów wszedł do mieszkania sąsiadki przez uchylone okno. Szybka reakcja i pełne empatii zachowanie policjanta uratowały życie kobiety
st. sierż. Oskar Forecki i st. sierż. Krzysztof Przybyłko - podczas wspólnie pełnionej służby w dniu 16 maja 2017 roku przeprowadzili interwencję ratującą życie, chwytając za ubranie i ściągając z parapetu mężczyznę, który próbował popełnić samobójstwo chcąc wyskoczyć z balkonu trzeciego piętra budynku
sierż. Paweł Roćko i sierż. Grzegorz Czaronek – w dniu 6 listopada 2017 roku wskoczyli do rzeki Gwdy w celu sprowadzenia do brzegu tonącego mężczyzny, a następnie po wyciągnięciu go z wody przystąpili do wykonania resuscytacji krążeniowo–oddechowej, gdyż mężczyzna nie dawał oznak życia, akcja była prowadzona do momentu przywrócenia funkcji życiowych i przyjazdu pogotowia ratunkowego.
st. post. Jowita Saks oraz st. post. Sebastian Sulich w dniu 26 grudnia 2017 roku narażając swoje życie i zdrowie udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej kobiecie poszkodowanej wyniku pożaru swojego mieszkania.
st. post. Marcin Haufa w dniu 11 grudnia 2017 roku podczas interwencji związanej z ratowaniem życia ludzkiego, skutecznie i w ostatnim momencie udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej 17-letniemu chłopakowi, który połknął kilkadziesiąt tabletek chcąc popełnić samobójstwo.
podkom. Krzysztofa Lewandowska, sierż. sztab. Wojciech Kowalewski, sierż. sztab. Włodzimierz Starynowicz - w dniu 8 kwietnia 2017 roku policjanci przeprowadzili skuteczne negocjacje ratując życie mężczyzny, który próbował wyskoczyć z 9. piętra wieżowca, chcąc popełnić samobójstwo. Ponadto dzielnicowy Włodzimierz Starynowicz wyprowadził z przemocy domowej i nałogu alkoholowego dwie rodziny co skutkowało specjalnymi podziękowaniami ze strony tych rodzin.
asp. sztab. Artur Krysa - w dniu 8 kwietnia 2017 roku pełniąc służbę na stanowisku kierowania KPP w Pile został powiadomiony telefonicznie, iż z okna na 9 piętrze budynku widać wystające nogi mężczyzny. Policjant wykazał się pełnym profesjonalizmem, prawidłową i natychmiastową reakcją na zdarzenie, organizując grupę negocjacyjną oraz kierując na miejsce policjantów i odpowiednie służby.
mł. asp. Agata Kott – Migdalczyk i sierż. sztab. Agnieszka Nalewajko dzielnicowe z Posterunku Policji w Ujściu pełniąc wspólnie służbę w dniu 14 lipca 2017 roku podjęły mediacje z 16-letnią dziewczyną, która zamknęła drzwi wejściowe do mieszkania
i chciała popełnić samobójstwo. Spokojna i skuteczna rozmowa odwiodła dziewczynę od popełnienia samobójstwa przez podcięcie sobie żył.
mł. asp. Marcin Jańczak oraz sierż. sztab. Andrzej Piszczek i sierż. Bartosz Koc – w dniu 17 maja 2017 roku uratowali życie dwóch piętnastoletnich dziewczyn, które trzymając się za ręce stały na skarpie nad rzeką Łobzonka w pobliżu śluzy i chciały popełnić samobójstwo, wcześniej zostawiając swoim opiekunom listy pożegnalne. Szybka i zdecydowana reakcja oraz skuteczna rozmowa pozwoliły uratować życie tym nastolatkom.
mł. asp. Piotr Kozłowski oraz mł. asp. Grzegorz Woś - w dniu 8 sierpnia 2017 roku pełnili służbę na motocyklach, w trakcie której sprawnie, profesjonalnie i przede wszystkim bezpiecznie przez ponad
sierż. sztab. Łukasz Fijałkowski i st. sierż. Jacek Widomski w dniu 16 maja 2017 roku przeprowadzili skuteczną i profesjonalną interwencję ratującą życie mężczyzny, który chciał wyskoczyć z balkonu piątego piętra budynku, ale został przytrzymany przez tych policjantów za ubranie i odciągnięty od barierki.
asp. Jakub Franc, asp. Łukasz Kruk w dniu 02 grudnia 2017 roku dzięki właściwie przeprowadzonym negocjacjom udaremnili próbę samobójczą. W efekcie przeprowadzonych działań szybko i dynamicznie zdjęli osobę z mostu
st. sierż. Milena Olszewska oraz sierż. szt. Piotr Wawrycz w dniu 24 października 2017 roku pełniąc wspólnie służbę eskortowali do Szpitala Specjalistycznego w Pile samochód z bardzo ciężko chorym dzieckiem i jego matką. Akcja została przeprowadzona szybko i sprawnie, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
st. sierż. Krzysztof Gensler i st. post. Rafał Nazar – policjanci Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego w dniu 2 grudnia 2017 roku podczas wspólnej interwencji udaremnili próbę samobójczą mężczyzny, który usiłował skoczyć z mostu do rzeki. Podjęte działania związane z przeciągnięciem mężczyzny przez barierkę mostu uratowały mu życie.
asp. sztab. Piotr Szulc – w grudniu 2017 roku dzięki jego zaangażowaniu jedna z rodzin w podległym rejonie służbowym otrzymała pomoc finansową od Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Ponadto w 2017 roku, wspólnie z pracownikami innych instytucji, doprowadził do zażegnania konfliktu sąsiedzkiego, w którym mężczyzna uzależniony od alkoholu i innych środków psychoaktywnych straszył i odgrażał się pozostałym mieszkańcom. Jego zaangażowanie zostało docenione w formie specjalnych podziękowań od mieszkańców jego rejonu służbowego.
sierż. sztab. Mariusz Cecki – w dniu 6 listopada 2017 roku uczestniczył w interwencji ratującej życie ludzkie podczas, której przystąpił do wykonania resuscytacji krążeniowo –oddechowej, gdyż mężczyzna wyciągnięty z rzeki nie dawał oznak życia. Po kilkunastu minutach udzielania pierwszej pomocy mężczyźnie powróciły funkcje życiowe i został przejęty przez załogę pogotowia ratunkowego.
Ponadto wśród wyróżnionych znalazło się dwóch policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego, którzy pod koniec grudnia 2017 roku z narażeniem własnego życia próbowali wyciągnąć z tonącej ciężarówki mężczyznę. Są to mł. asp. Bartosz Hamera oraz sierż. sztab. Błażej Wysoczański.
info: sierż.sztab. Nalewajko Agnieszka/ sierż.sztab. Jędrzej Panglisz
Napisz komentarz
Komentarze