Zaczyna być o nich głośno… Projekt „Akademia Obywateli Miasta i Gminy Wieleń Dwa Brzegi Noteci” kontynuowany z inicjatywy Stowarzyszenia Zielono Mi powoli zyskuje status sztandarowego projektu społecznego w gminie. Od zeszłego roku współuczestniczy w nim Ośrodek Badawczo-Edukacyjny w Zielonowie, we współpracy z Miastem i Gminą Wieleń.
Cykl czterech spotkań i wykładów (w Wieleniu i Zielonowie) uwieńczyła wycieczka do Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Już teraz zapowiadana jest kolejna seria wykładów w czerwcu, na którą zaproszono uczestników. - Zależy nam by „akademicy” współdecydowali o miejscu i tematyce wykładów, również proponowali wykładowców, włączali się w organizację spotkań i ustalanie dalszych kierunków jej rozwoju. Chcemy by Akademia nie ograniczała się do biernego uczestnictwa w wykładach, ale żeby stała się grupą ludzi ciekawych świata, którzy chcą go poznawać - sami i z udziałem środowiska akademickiego - mówi dr Katarzyna Hadaś, prezes Stowarzyszenia Zielono Mi.
W Puszczykowie po siedzibie nestora literackiego i podróżniczego rodu Fiedlerów gości oprowadzała Marzena Fiedler, która w interesujący sposób opowiadała o trudach i przygodach, które stały się udziałem jej teścia. Arkady Fiedler napisał 32 książki, które zostały wydane były w Polsce, a także za granicą w 23 językach, w imponującym, ponad 10-milionowym nakładzie. Kilkadziesiąt lat temu takie lektury jak „Kanada pachnąca żywicą”, „Ryby śpiewają w Ukajali” czy „Mały Bizon” czytało się z wypiekami na twarzy i otwierały okno na świat. Uczestnicy nie ukrywali wrażenia jakie wywarły na nich eksponaty przyrodnicze i etnograficzne przywiezione z dalekich i czasem bardzo egzotycznych wojaży.
W Puszczykowie nie brak rzeźb i masek obrzędowych, tam-tamów, całego arsenału łuków, włóczni oraz dmuchawek, ludzkich głów preparowanych przez Indian Hibarów oraz całego mnóstwa innych osobliwości. Podziwiać też można wiele elementów fauny odległych z kontynentów w tym kolekcję najpiękniejszych motyli tropikalnych, spreparowane pająki ptaszniki, skorpiony, krokodyle, kajmany. Z kolei syn Arkadego - Arkady Radosław Fiedler zaprosił do piramidy, która jest dokładną choć 23 razy mniejszą kopią słynnej piramidy Cheopsa. - Na zakończenie weszliśmy na pokład repliki legendarnego żaglowca Krzysztofa Kolumba w skali 1:1. Od Anny Fiedler, żony wnuka Arkadego dowiedzieliśmy się, że 12 maja 2008 roku, gdy Santa Maria została „zwodowana” w Ogrodzie Kultur i Tolerancji przy muzeum, uroczystego aktu przecięcia wstęgi dokonał sam Krzysztof Kolumb - książę de Veragua, potomek w linii prostej słynnego odkrywcy, o tym samym imieniu.
Jakie są plany na przyszłość? W roku jubileuszu powstania grodu i miasta Wieleń, na pewno pojawią się w Akademii tematy historyczne. Prowadzone są już rozmowy o zorganizowaniu wykładów z jej członkiem, przewodniczącym Rady Izby Pamięci Eugeniuszem Formą. Z kolei Ośrodek Badawczo-Edukacyjny w Zielonowie planuje przedstawić tematykę inicjatyw ekologicznych na terenach wiejskich w różnych krajach świata. - Przypomnijmy, że Stowarzyszenie Zielono Mi jest członkiem europejskiej sieci wsi ekologicznych (GEN-Europe). Chcemy więc przybliżyć, jak społeczności wiejskie w Europie i na innych kontynentach, żyjąc w otoczeniu przyrody, korzystają w mądry i zrównoważony sposób z jej zasobów i czerpią z natury to co najlepsze. Równocześnie pielęgnują ją, by pozostała w jak najlepszej kondycji - dla dobra przyszłych pokoleń. Chcemy zaprosić polskich i zagranicznych naukowców oraz specjalistów, którzy przedstawią te dobre praktyki.
- Czekamy też na dalsze, konkretne propozycje współorganizacji kolejnych wykładów przez członków Akademii, ale też przez osoby, które nie uczestniczyły w niej do tej pory, a chciałyby się włączyć - dodaje na koniec prezes Katarzyna Hadaś.
pik
Napisz komentarz
Komentarze