Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje rpo

Policja ostrzega seniorów

PIŁA „Seniorze, bądź ostrożny” – to hasło nowej kampanii społecznej pilskiej policji. Udział w akcji wzięli m.in. komendanci powiatowi policji i straży pożarnej, jak również starosta pilski.
 Policja ostrzega seniorów

W autobusach miejskich będą prezentowane slajdy, na których aktywnie działające w mieście i rozpoznawane osoby ostrzegają seniorów przed zagrożeniami. Spoty mają docierać do nawet 15 tysięcy osób dziennie, dzięki wyświetlaniu ich na ekranach w autobusach MZK.

 

Pilska policja po raz kolejny rusza w teren z akcją edukacyjną. Tuż przed feriami docelową grupa odbiorców byli najmłodsi mieszkańcy naszego powiatu, z którymi policjanci spotykali się m.in. w przedszkolach czy na zamarzniętych akwenach, by ostrzegać przed zagrożeniami, jakie niesie za sobą ten okres. Tym razem akcja skierowana jest do nieco starszych mieszkańców Piły. We wszystkich autobusach miejskich wyposażonych w monitory wyświetlane będą slajdy, na których będziemy mogli zobaczyć m.in. starostę pilskiego Eligiusza Komarowskiego, komendanta powiatowego policji mł. insp. Sebastiana Cichockiego, bryg. Rafała Mrowińskiego, komendanta powiatowego PSP, prezydenta Piły Piotra Głowskiego czy rektora PWSZ Donata Mierzejewskiego. Każdy z nich pozował do zdjęcia z kartką, na której widnieje ostrzeżenie dla seniorów.

 

- Ta akcja jest kontynuacją zeszłorocznej pod hasłem „Seniorze, nie daj się oszukać”. Zmieniliśmy nieco formę, bo nowe hasło jest nieco szerszą wersją. Ostrzegamy przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami: na drodze, na targowisku, ale nadal pamiętamy także o takich, jak metoda „na wnuczka” czy „na policjanta” – tłumaczył mł. insp. Sebastian Cichocki.

 

Nie jest to pierwsza akcja, którą pilska komenda policji realizuje wspólnie z MZK. W przeszłości plakaty ostrzegające przed kieszonkowcami pojawiały się w okresie przedświątecznym w autobusach miejskich, dzięki czemu być może udało się uniknąć kradzieży. Wyników takich działań nie poznamy prawdopodobnie nigdy, gdyż określenie czy komuś udało się z ich powodu uniknąć zagrożenia jest niemożliwe, niemniej wszystkie strony są zgodne, iż takie akcje należy kontynuować.

 

- Na pewno to bardzo ważna akcja dla seniorów, a więc także dla naszych klientów i pasażerów. Cieszę się, że w ten prosty i fajny sposób możemy do nich dotrzeć. To bardzo ważne, by seniorzy czuli się bezpiecznie i by czuli wsparcie – powiedział prezes MZK Tadeusz Majewski.

 

Już teraz pojawiły się pomysły, by plansze z ostrzeżeniami wykorzystywać również chociażby podczas spotkań policji z seniorami. Wykorzystanie ich na samym początku właśnie w autobusach miejskich było jednak celowe. Seniorzy stanowią bowiem znaczną część pasażerów MZK, a co za tym idzie znacznie łatwiej będzie do nich dotrzeć. Wystarczy, że podczas kilku- czy kilkunastominutowej podróży choć raz spojrzą oni na ekran, na którym prezentowane będą slajdy.

 

- Zdjęcia są prezentowane w autobusach MZK, które są wyposażone w ekrany. Są one prezentowane w zapętleniu, a na końcu pojawi się informacja, iż jest to akcja pilskiej policji. Wiemy, że tego typu akcje sprawdzają się w praktyce, gdyż dziennie z komunikacji miejskiej korzysta 15 tysięcy osób – powiedział komendant pilskiej policji.

 

A czy w dobie wszechobecnych informacji na temat metod wykorzystywanych przez oszustów, prowadzenie tego typu akcji jest jeszcze konieczne? Okazuje się, że tak, bo choć media czy policjanci nieustannie informują o wyłudzaniu pieniędzy „na wnuczka” czy „na policjanta” w innych częściach kraju, to i w Pile od czasu do czasu oszustom udaje się oszukać kolejne osoby. Nie jest ich wiele, ale nadal statystyki w tym zakresie nie są idealne.

 

- W Pile mamy to szczęście, że w zeszłym roku mieliśmy do czynienia z tylko jednym takim zdarzeniem. Nie czekając na kolejne rozpoczęliśmy w okresie letnim akcję z apelami do seniorów poprzez księży. To kolejna platforma przekazywania informacji seniorom. I były kolejne próby naciągania seniorów, ale właśnie dzięki temu, że seniorzy byli już poinformowani przez księży, urywali te rozmowy i nie dawali się naciągnąć. Do końca roku nie odnotowaliśmy już ani jednego tego typu zdarzenia. Wolimy jednak działać prewencyjnie – zadeklarował mł. insp. Sebastian Cichocki.

 

 

Krzysztof Kuźmicz

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama