Uczniowie, ale i ich rodzice mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną wszystkich szkół publicznych w powiecie pilskim, jak również placówek niepublicznych. W ofertach można było przebierać. W tym roku młodzieży przekazano mnóstwo interesujących informacji nie tylko o samych szkołach, ale także o inwestycjach w oświatę oraz stypendiach ufundowanych przez pracodawców.
Tegoroczne Targi Edukacyjne prawdopodobnie były największymi w całych ich dziejach. Choć oczywiście dokładnych statystyk nie prowadzono, to hala sportowa Zespołu Szkół Gastronomicznych w sobotę już na długo przed oficjalnym rozpoczęciem wydarzenia zgromadziła setki młodych ludzi. Jedni pojawili się na stoiskach reprezentując swoje szkoły, zachęcając nieco młodszych kolegów i koleżanki do wybrania ich szkoły, a drudzy mogli odwiedzić każde stoisko i przekonać się, która oferta będzie najlepsza.
- Dziś wystawia się dziesięć placówek oświatowych prowadzonych przez powiat pilski, ale także szkoły niepubliczne. Mówiąc pół żartem jest to nasza konkurencja, ale młodzież jest dla nas zawsze równa. Bez względu na to czy będzie ona uczęszczać do naszych szkół czy do niepublicznych, to najważniejsze, że będzie ona wkrótce wpływać na rozwój naszego regionu – powiedział starosta pilski Eligiusz Komarowski, który przekazał również sporo dobrych wieści dla przyszłych, jak i obecnych uczniów szkół działających w powiecie pilskim: - My jako powiat pilski inwestujemy w naszą bazę. Już kończymy budowę jednej z hal sportowych, jeśli będzie wsparcie Ministerstwa Sportu za chwilę rozpoczniemy kolejną budowę, mamy plany budowy trzech nowoczesnych boisk przyszkolnych. Prowadzimy też inne projekty, które mają zwiększać naszą atrakcyjność – wymieniał starosta Komarowski.
Jak podkreśliła dyrektor wydziału oświaty starostwa powiatowego w Pile, Łucja Zielińska tegoroczne Targi Edukacyjne zostały przygotowane w ten sposób, by w jak największym stopniu odpowiedzieć potrzebom młodych ludzi, ale i rynku pracy. Na tym brakuje rąk do pracy, dlatego tak bardzo ważny jest wybór odpowiedniej ścieżki edukacji, a następnie zawodowej.
- W styczniu konsultowaliśmy naszą ofertę z pracodawcami, czyli z tym partnerem, który w przyszłości będzie zapewniał miejsca pracy naszym absolwentom. Ich zdaniem nasza oferta jest bardzo szeroka, ciekawa i każdy powinien znaleźć miejsce dla siebie. I rzeczywiście już w informatorze znajduje się cała gama zawodów potrzebnych na rynku pracy – powiedziała dodając: - W tej chwili mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Zaprzyjaźnione z nami zakłady pracy w zawodach drukarz, introligator czy krawiec ufundowała stypendia. A więc uczeń, który przyjdzie do tej szkoły otrzyma dodatkową motywację. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, że wybierając te zawody macie gwarancję pracy.
Krzysztof Kuźmicz
Napisz komentarz
Komentarze