Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Budynek dawnego kina „Iskra” nową wizytówką centrum Piły 

Wracamy do tematu: więcej o inwestycji jaką jest modernizacja stuletniego budynku przy ul. Kilińskiego 12-16 w Pile, w którym przez długie lata funkcjonowało kino „Iskra”
Budynek dawnego kina „Iskra” nową wizytówką centrum Piły 

Już niedługo blisko stuletni budynek przy ul. Kilińskiego 12-16 w Pile, w którym przez długie lata funkcjonowało kino „Iskra”, zmieni swoje oblicze i odzyska dawny blask. Zadanie zrealizuje Powiat Pilski, właściciel obiektu. Inwestycja pochłonie blisko 5 mln złotych, ale Powiat już złożył wniosek o dofinansowanie w wysokości 85 procent kosztów modernizacji. Po remoncie mieszkańcy będą mogli z niego korzystać znacznie liczniej i częściej, niż dotąd.     

W budynku przy ul. Kilińskiego, gdzie niegdyś mieściło się kino Iskra, swoją siedzibę w jednej części ma Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 (Budowlanka), w drugiej Uniwersytet Trzeciego Wieku i to  właśnie z nim Powiat Pilski jako partnerem złożył wniosek o dofinansowanie tej inwestycji w  konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego z programu WRPO (Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny w ramach działania „Rewitalizacji miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych”. Projekt Powiatu Pilskiego nosi nazwę „NOWOCZESNE CENTRA SPOŁECZNO - REKREACYJNE POWIATU PILSKIEGO - przebudowa oraz adaptacja obiektów i przestrzeni publicznej w Pile”. Bo celem modernizacji jest właśnie utworzenie w sercu powiatu pilskiego takiego centrum kulturalno- rekreacyjnego dla wszystkich mieszkańców regionu.

 

- To szczególne miejsce, budynek ten ma długą historię. Powstał w latach 20. minionego wieku, mieścił w swoich murach katolicką szkołę podstawową, pod koniec wojny - szpital polowy. Po wojnie został odbudowany, a decyzją Bogdana Toboły w budynku tym powstała szkoła, nasza popularna budowlanka. Z kolei w jego drugiej części urządzono pomieszczenia pod działalność kulturalną. Przez długie lata mieściło się tu kino Iskra, działał Wojewódzki Dom Kultury, potem Młodzieżowy Dom Kultury, który w 2009 roku został przeniesiony do nowej siedziby przy ul. Okrzei – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

 

Nie tylko jednak długa historia budynku jest powodem, dla którego powiat zdecydował się na jego remont.

- Takie budynki wymagają szczególnej troski. Chcemy też racjonalnie zarządzać naszym mieniem. A stanęliśmy przed szansą pozyskania ogromnych środków finansowych i postanowiliśmy zrewitalizować ten obiekt. Rozpoczęliśmy już ten proces w ubiegłym roku, kiedy zdecydowaliśmy utworzyć tu siedzibę Uniwersytetu Trzeciego Wieku, co na pewno miało wpływ na rekordową ubiegłoroczną rekrutację słuchaczy. Dzisiaj mają miejsce, w którym mogą tworzyć coś pożytecznego nie tylko dla Piły, ale i dla siebie – kontynuuje starosta pilski.

 

Jak zaznacza, obiekt po remoncie, będzie spełniał tę samą funkcję, jednak znacznie więcej osób będzie mogło z niego korzystać, przede wszystkim całe rodziny. Stanie się prawdziwym centrum kulturalno-społecznym, integrującym różne środowiska i pokolenia. Sala kinowa po remoncie będzie spełniała rolę widowiskowej. Warto podkreślić, że od strony ulicy powstaną w niej duże okna, co całkowicie ją odmieni. Budynek będzie miał nowy dach, elewację, pomieszczenia w środku też zostaną wyremontowane.

 

Szkoda tylko, że w 2014 roku nie zaproszono Powiatu Pilskiego do Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji.

-  Skutek jest taki, że o każdą złotówkę musimy walczyć. Do tej pory jednak nam to całkiem nieźle wychodzi. Ale gdybyśmy byli w POSI środki finansowe mielibyśmy zagwarantowane i pilanie pewnie już mogliby się cieszyć z wyremontowanego budynku.  Ale obecnie mamy i tak duże szanse, by środki, o które wnioskujemy, pozyskać – tłumaczy starosta. 

Wyniki konkursu mają być znane we wrześniu.

 

Karolina Szambelańczyk, dyrektor Wydziału Funduszy Pomocowych i Rozwoju w Starostwie Powiatowym w Pile potwierdza, że rozpisane były dwa konkursy dla Obszarów Strategicznej interwencji Leszczyńskiego i Pilskiego  – łączna pula to około 50 mln zł, w którym środki są właściwie zagwarantowane i drugi, w którym Powiat Pilski złożył wniosek. Tu pula wynosi 110 mln zł, ale wnioskodawców jest więcej. Warunkiem ubiegania się o środki było też wpisanie do wniosku projektów miękkich. I Powiat takie dopisał. Jeden z nich nosi nazwę „Aktywna integracja i rewitalizacja w powiecie pilskim” i jest uwzględniony w Gminnym Programie Rewitalizacji.

 

- I mamy dobrą wiadomość. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że dostał on dofinansowanie pół miliona złotych! A dotyczy on aktywizacji zawodowej i zdrowotnej osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem. Skorzysta z niego 40 osób, które będą odbywać staże zawodowe, objęte zostaną doradztwem, a nawet opieką dentystyczną. Dla 100 osób przewidziano z kolei wyjazdy integracyjne, a dla 10 rodzin warsztaty zdrowego stylu życia. Osoby objęte programem będą też korzystać z budynku dawnego kina Iskra – tłumaczy Karolina Szambelańczyk.

Z działań Powiatu Pilskiego cieszą się słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

- Jesteśmy dumni, że zostaliśmy partnerem tego projektu. 15 lat funkcjonowania to szmat czasu, ale to, co dzieje się od momentu, kiedy urządziliśmy w budynku przy Kilińskiego 12a swoją siedzibę, pozwoliło nam jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła. Mamy naprawdę wspaniałe możliwości do pracy i wykorzystujemy to na każdym kroku. Wspaniale układa nam się współpraca z młodzieżą sąsiadującej z nami szkoły. Łączymy pokolenia, uczymy się do siebie nawzajem. A słuchacze zaczynają się z tym miejscem utożsamiać. Korzystamy z sali kinowej, 260-sobowa grupa podczas wykładów audytoryjnych ma się w końcu gdzie pomieścić. Ale dla nas to także miejsce pełne sentymentu i bardzo ważne, by ono odżyło – podsumowuje Bogumiła Cybulska, prezes UTW w Pile. 

 

REWITALIZACJA DAWNEGO BUDYNKU KINA „ISKRA” - wartość zadania 4,8 mln zł:

- remont dachu (cały budynek)

- remont elewacji (cały budynek),

- remont parteru (budynek po kinie ISKRA),

- adaptacja pomieszczeń na świetlicę, salonik, szatnię, remont klatki schodowej, remont piętra (budynek po kinie ISKRA),

- odtworzenie okien w sali kinowej, adaptacja sceny, wymiana kurtyn i krzeseł, okładziny akustyczne, dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych (podjazdy, łazienki)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama