Obchody jubileuszu odbyły się w Regionalnym Centrum Sadownictwa w Pobórce Wielkiej, gdzie okoliczności powstania LGD przypomniał Grzegorz Supron, dyrektor Biura LGD Krajna nad Notecią.
- Ruszyliśmy w drogę 17 stycznia 2007 roku, kiedy to z inicjatywy Karola Jagodzińskiego – ówczesnego wójta gminy Miasteczko Krajeńskie i Marka Madeja – wówczas burmistrza Miasta i Gminy Wysoka, zorganizowano spotkanie inicjatywne, mające na celu utworzenie trójsektorowego partnerstwa. W kolejnych miesiącach odbywały się spotkania, podczas których potencjalni członkowie stowarzyszenia omawiali założenia unijnego programu Leader oraz cele Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. 7 listopada 2007 roku odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Krajna nad Notecią, które objęło działalnością teren sześciu gmin: Wysoka, Miasteczko Krajeńskie, Wyrzysk, Łobżenica, Białośliwie i Krajenka. Z końcem 2015 roku obszar LGD uległ zmianie - w jego strukturach pozostały tylko gminy z powiatu pilskiego, do których dołączyły Kaczory, Ujście i Piła. Od tamtej pory obszar LGD pokrywa się zasięgiem z terenem powiatu pilskiego, który również jest członkiem stowarzyszenia.
Podstawą funkcjonowania stowarzyszenia są lokalne strategie rozwoju. W pierwszej, na lata 2009-2015, LGD pozyskała prawie 9,5 miliona złotych. Ogłoszono 11 naborów wniosków – wpłynęły 262 projekty od przedsiębiorców, rolników, podmiotów publicznych i organizacji pozarządowych. Jeszcze więcej, bo ponad 10 mln złotych, pozyskano na strategię 2016-2023. Złożonych zostało 287 wniosków, a LGD udzieliła doradztwa z zakresu przygotowania i rozliczenia projektów ponad 600 podmiotom.
Przygotowana jest już kolejna lokalna strategia rozwoju, która umożliwi realizację projektów przez kolejne 6 lat. Stowarzyszenie będzie miało do dyspozycji ponad 4 miliony euro. Za te środki wyznaczyło sobie działania w trzech zasadniczych sferach: Atrakcyjna Krajna, Zielona Krajna, Aktywna Krajna.
Ponadto stowarzyszenie udzieliło m.in. dofinansowania na budowę oraz modernizację 25 obiektów turystyczno-rekreacyjnych. W ramach 6 projektów grantowych przyznało organizacjom pozarządowym dofinansowanie na realizację 72 zadań. Było też organizatorem licznych warsztatów, szkoleń i innych przedsięwzięć aktywizacyjnych.
Na rzecz aktywizacji obszaru organizowano różnorakie wydarzenia promocyjne, spływy kajakowe, rajdy rowerowe i piesze, przejazdy kolejką wąskotorową, konkursy plastyczne, plenery rzeźbiarskie, turnieje, seminaria sadownicze. Sztandarowymi przedsięwzięciami pod egidą LGD są imprezy Wielkanoc na Krajnie, Kulinarna Krajna, Strzelanie Krajeńskie oraz Sołtysówka na Krajnie.
- Początkowo byliśmy małą grupą, z determinacją i pasją dążącą do wprowadzenia pozytywnych zmian w naszym regionie – mówił wiceprezes LGD Jan Mrotek. - Dziś możemy z dumą powiedzieć, że osiągnęliśmy wiele więcej, niż sobie kiedykolwiek wyobrażaliśmy. Nasza LGD jest siłą napędową społeczności, podejmującą się różnorodnych inicjatyw i projektów. Daliśmy szansę wielu mieszkańcom na realizację swoich planów, biznesów, przedsięwzięć, bo otrzymanie dofinansowania pomaga w podjęciu decyzji. Na naszej drodze spotkaliśmy wielu wspaniałych ludzi, którzy zmaterializowali nasze marzenia o pięknej Krajnie. Z perspektywy tych 15 lat, patrząc na sukces jaki odniosło wielu z nich, chce nam się działać dalej. Jest to dla nas ogromna motywacja!
Jubileusz 15-lecia stał się okazją do uhonorowania LGD Krajna nad Notecią odznaką honorową "Za zasługi dla województwa wielkopolskiego". Wiceprezesom Janowi Mrotkowi i Ryszardowi Wolnemu wręczył ją Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.
- Tak naprawdę większość osób obecnych na tej sali powinna stać razem z nami. Bo wszyscy na to wyróżnienie zasługują – podkreślił Jan Mrotek.
Po części jubileuszowej (gdzie był, oczywiście, wielki urodzinowy tort, podzielony przez wiceprezesów) rozpoczął się Festiwal Aktywności Społecznej. Dzielono się doświadczeniami z pielęgnowania tradycji krajeńskich, zaprezentowano dorobek rękodzielników i twórców ludowych, wystąpił zespół Błękit Krajny. Nie mogło też zabraknąć degustacji, jak zawsze przepysznych, potraw regionalnej kuchni.
Mariusz Szalbierz
Napisz komentarz
Komentarze