- Gdy wprowadzano Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT), to w Wielkopolsce powstały jedynie dwa, bowiem objęły one tylko te ośrodki, które spełniały kryteria metropolii. My tutaj w Pile, w Wielkopolsce Północnej, nie mieliśmy szans na takie wsparcie. Wtedy też zorganizowałem wszystkich wójtów i burmistrzów wielkopolski północnej i po naradzie z nimi w starostwie powiatowym pierwszy raz wraz z Piotrem Głowskim interweniowałem w tej sprawie u marszałka Marka Wozniaka. Działania te zakończyły się sukcesem, bowiem powstała na podstawie tej interwencji – popartej także przez Konin – idea programów pn. Ośrodki Strategicznej Interwencji (OSI). Dzięki temu Piła i Wielkopolska Północna nie zostały pozbawione szans na środki finansowe z Unii, ale to rozwiązanie traktowaliśmy jako przejściowe a nie docelowe. Teraz wreszcie, po podjęciu porozumienia przez większość gmin naszego subregionu pod egidą Piły, możemy liczyć na ponad 23 mln euro wsparcia i to już z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Bardzo się zatem cieszę, że to, co rozpoczęliśmy z naszymi samorządowcami wiele lat temu, teraz kończy się podpisaniem umowy pomiędzy liderem obecnego projektu, prezydentem Piotrem Głowskim, a Markiem Wożniakiem, marszałkiem Województwa Wielkopolskiego - mówił podczas uroczystości senator Adam Szejnfeld.
W sali kameralnej miejskiego RCK w Pile miało miejsce podpisanie porozumienia pomiędzy Instytucją Zarządzającą programem Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027, a Związkiem ZIT MOF Piła. Uroczystego podpisania programu dokonał w imieniu Zarządu Województwa Wielkopolskiego, dysponent środków z programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021- 2027, marszałek Marek Woźniak, a w imieniu pilskiego związku ZIT – prezydent Piły, Piotr Głowski. Założenia o jakie zabiegał ówczesny poseł Szejnfeld opierały się na tym, aby oprócz utworzenia w Wielkopolsce tzw. ZIT-ów, czyli planu rozwoju miast opartych na zasadzie metropolii, powstały również tzw. OSI, czyli Ośrodki Strategicznej Interwencji, które w swoim założeniu dawały możliwość uzyskania dodatkowych pieniędzy z funduszy europejskich na integrację gmin objętych ich obszarem, a nie wchodzących w skład metropolii.
- Wielkopolska to partnerstwo i większa autonomia w podejmowaniu decyzji właśnie poprzez samorządowców w zakresie wydawania środków unijnych – podkreślał marszałek Marek Woźniak. Prezydent Głowski dodał: - Fundusze europejskie nadal będą rozwijały Piłę i jej okolice.
Rewitalizacja nadrzecznych terenów wokół rzeki Gwdy w Pile, udoskonalenie wraz z modernizacją Placu Pocztowego w Trzciance czy budynku RCK w Pile, budowa ścieżki rowerowej w Szydłowie, a także zakup autobusów niskoemisyjnych, to tylko przykładowe inwestycje, jakie udało się już zrealizować dzięki pozyskanym środkom z UE. Dodatkowo realizowane były również projekty przedsiębiorców czy organizacji społecznych, takich jak pilskie hospicjum, rozbudowa drogi na terenie gmin Krajenka i Złotów oraz modernizacja linii kolejowej Piła – Poznań, której budżet sięgnął aż 425 mln zł.
Obecny pilski ZIT stawia na projekty społeczne i edukacyjne: - Najwięcej pieniędzy z puli pilskiego ZIT ma zostać wydane na infrastrukturę transportu miejskiego, łączące transport kolejowy z miejskim, nie zabraknie też nowych ścieżek rowerowych, oraz rozwoju e–usługi w administracji publicznej – podsumował prezydent Piotr Głowski. Dodatkowo pilskie ZIT powiększy się o dodatkowe samorządy - miasta Chodzież i Złotów - stąd 11 samorządów tworzących ZIT dysponować będzie budżetem unijnym w wysokości ponad 23,5 mln euro – podkreślił dyrektor Grzegorz Potrzebowski. Te środki zostaną wykorzystane na inwestycje w jedenastu gminach: Piła, gmina Chodzież, miasto Chodzież, gmina Złotów, miasto Złotów, Kaczory, Ujście, Trzcianka, Krajenka, Wysoka i Szydłowo.
(KŁ)
Napisz komentarz
Komentarze