Niejednokrotnie, także na naszych łamach burmistrzowie i wójtowie powiatu skarżyli się na deficyt i brak należnej im refundacji środków z centrum do kas samorządów. Nie tak dawno okazało się, iż Chodzież otrzyma od rządu oczekiwane od dawna 4 mln 800 tys. złotych. To nie wszystko. Pieniądze pojawią się też z innych źródeł.
Bez względu na wyborczy kontekst, to dla mieszkańców pozytywne wiadomości. Burmistrz Jacek Gursz wielokrotnie skarżył się, iż pieniędzy jest w kasie miejskiej coraz mniej i z miesiąca na miesiąc ich ubywa. Zresztą włodarz Chodzieży (także przewodniczący Gmin i Powiatów Wielkopolski), był uważany za jednego z liderów „upominania” się o zaległą kasę. Aż tu nagle zaskoczenie… - Nie wiadomo czy to zbliżające się wybory, czy też nieustające monity samorządowców spowodowały, iż jednak dostaniemy od rządu 4 mln 800 tys. złotych, czyli mniej więcej tyle ile domagałem się w 2019 roku - 4 mln 200 tys. plus odsetki. Udało nam się wreszcie coś od rządu odzyskać, czyli pieniądze w miejsce odprowadzonego podatku PIT. I bardzo się nam przydadzą, potrzeb jest w mieście multum.
Do płn. Wielkopolski trafiły pieniądze z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych tzw. ZIT-u. Chodzi o pokaźną kwotę ponad 23 mln. Euro czyli ponad 100 mln złotych z Funduszy Europejskich. - Chodzieski samorząd jest jednym z liderów tej współpracy i jako beneficjent otrzyma z tego tytułu ponad 10 mln. zł, co z wkładem własnym w latach 2024-26 zaowocuje kwotą 20 mln. złotych. Tych pieniędzy nam nikt już nie zabierze. Na taką kwotę możemy zaplanować kolejne inwestycje m.in. ścieżkę pieszo rowerową między ul Mostową, która zakończy się na wysokości Orlenu.
I kolejna dobra informacja. Kilka dni temu została zatwierdzona strategia Lokalnej Grupy Działania - Dolina Noteci, którą jako prezes reprezentuje również Jacek Gursz. Co za tym idzie w grudniu zarząd LGD dowie się ile pieniędzy dostanie, by móc je wydać na terenie Chodzieży, gminy Chodzież, Budzynia i Szamocina. - To będzie również kilka milionów zł, które będą cieszyć choćby przy okazji wdrażania projektów dotyczących wzmacniania przedsiębiorczości i społeczności lokalnej, na place zabaw, siłownie, miejsca rekreacji, ale też choćby na chodniki, które są zbieżne z projektami w ramach budżetu obywatelskiego. Dodam jeszcze, że ok pół miliona z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków złotych dostaniemy na remont dachu na Urzędzie Stanu Cywilnego. Remont rozpocznie się na wiosnę.
Pik
Napisz komentarz
Komentarze