Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje rpo

W Czarnkowie kolej na kolej

Jest duża szansa, że w 2029 roku dojedziemy pociągiem z Czarnkowa do… Poznania
W Czarnkowie kolej na kolej

     Złożenie podpisów na czarnkowskim dworcu zainaugurowało projekt przywrócenia komunikacji kolejowej na tej lokalnej, ale kiedyś istotnej linii. W piątek 6 października umowę dotyczącą przygotowania rewitalizacji trasy Czarnków - Rogoźno - Wągrowiec podpisali przedstawiciele Polskich linii Kolejowych z firmą IDOM. Całość zostanie zrealizowana w ramach programu KOLEJ +. 

    Podpisanie umowy pozwoli na realizację inwestycji, która także, a może przede wszystkim zapewni mieszkańcom, wygodne dojazdy pociągiem do Poznania. Jak stwierdził Andrzej Bittel, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu to kolejny ważny krok ku przywróceniu połączeń kolejowych w północnej części Wielkopolski. Jak dodał, sam projekt to dowód na to, jak właściwe rozwiązania mogą umożliwić mieszkańcom wybór najdogodniejszych przejazdów pociągiem do stolicy regionu. Świadkami podpisania umowy byli miejscowi samorządowcy oraz parlamentarzyści z regionu. 

      Przypomnijmy, od ponad 30 lat linia służy wyłącznie do transportu towarowego. To ulegnie zmianie. Odcinek liczący 64 km przystosowany zostanie do przewozów pasażerskich i wyposażony będzie w nowe tory oraz urządzenia systemu sterowania ruchem. Powstanie łącznica, umożliwiająca ominięcie stacji Bzowo-Goraj, a tym samym szybsze przejazdy, bez konieczności zmiany czoła pociągu. Dzięki tej modernizacji pociągi będą mogły rozwinąć prędkość do 120 km/h. Odnowiona trasa zostanie połączona ze zmodernizowaną już linią Poznań - Piła. I tak, w niedługiej przyszłości z Czarnkowa do stolicy Wielkopolski można się będzie dostać w ciągu 1:40 h. W ramach projektu zmodernizowane zostaną także perony w Czarnkowie (Czarnków i Czarnków Zachodni), Goraju, Lubaszu, Jędrzejewie, Połajewie, Ryczywole, Runowie i Wągrowcu (Zachód). Prace uwzględnią także stację Rogoźno Wielkopolskie. W przyszłości pojawią się nowe przystanki: Pianówka, Lubasz Zachód, Prusinowo, Ciążyń, Skrzetusz, Wiardunki, Kaziopole, Potuły, Runowskie i Wiatrowiec.

      - Zaczyna się nowy rozdział w rozwoju Czarnkowa – stwierdził Andrzej Tadla burmistrz Czarnkowa, dziękując wszystkim, którzy pomogli lub przyczynili się do wdrożenia tego projektu. - Jestem przekonany o celowości i potrzebie rewitalizacji kolei nie tylko w naszym mieście. Dziś rozpoczyna się dzieło, które można śmiało można nazwać „Czarnkowskim oknem na świat”.

      W piątek Polskie Linie Kolejowe S.A., podpisały umowę z firmą IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo sp. z o.o. na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego w ramach projektu. Całość dokumentacji ma zostać ukończona do 2026 roku, a zakończenie robót budowlanych na przełomie 2028 i 2029 r. Wartość całej inwestycji szacowana jest łącznie na około 600 mln złotych netto. 

      Według wicestarosty Włodzimierza Ignasińskiego dla miejscowych pracowników, studentów, uczniów, a także dla biznesu to bardzo ważna inwestycja. - W czasie, kiedy mamy problemy z komunikacją autobusową, ta linia stwarza nowe perspektywy i odsuwa nas od wykluczenia komunikacyjnego. Dla Powiatu jest to priorytet, będziemy ją wspierać. 

      Głos zabrali także posłowie na sejm RP Krzysztof Czarnecki i Marcin Porzucek. - Wiele lat mieszkańcy czekali na odbudowę tej linii kolejowej. Marzenia się spełniają – stwierdził Krzysztof Czarnecki. - Decyzja o jej sfinansowaniu wpisuje się w program rządowy „Kolej +”. Ta linia będzie służyła nie tylko mieszkańcom Czarnkowa. Beneficjentem tej inwestycji będą też samorządy… Zaś Marcin Porzucek dodał - Zapowiadaliśmy reaktywację tej linii. Dziś stawiamy pierwszy krok Determinacja samorządu Czarnkowa doprowadziła do tego, że jesteśmy dziś na tym dworcu. Przywracamy to, co wcześniej się sprawdzało i niepotrzebnie zostało zarzucone. 

Pik

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklamadotacje rpo
Reklama