Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Twój e-PIT: co się stanie, jeśli nie rozliczysz się do 30 kwietnia?

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia podatku dochodowego za 2024 rok. Do 30 kwietnia 2025 roku podatnicy mogą samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe. Po tym terminie system automatycznie zaakceptuje przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową zeznania PIT-37 i PIT-38.
Twój e-PIT: co się stanie, jeśli  nie rozliczysz się do 30 kwietnia?

To już ostatnie chwile na samodzielne złożenie zeznania podatkowego PIT. Najprostszą formą rozliczenia podatku jest usługa Twój e-PIT. Podatnicy złożyli już w ten sposób ponad 6,7 mln deklaracji. 

Twój e-PIT to prosty i bezpieczny sposób na rozliczenie z urzędem skarbowym. Działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl. 

Kogo dotyczy automatyczna akceptacja? 

„Automatyczna akceptacja dotyczy podatników, dla których przygotowano zeznania PIT-37 i PIT-38 w usłudze Twój e-PIT” – mówi Małgorzata Spychała Szuszczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu. – „Jeśli do 30 kwietnia nie zatwierdzimy, nie odrzucimy ani nie złożymy samodzielnie zeznania, system automatycznie zaakceptuje przygotowane rozliczenie”. Automatyczna akceptacja nie dotyczy formularzy PIT-28, PIT-36 i PIT-36L. Podatnicy korzystający z tych formularzy muszą samodzielnie uzupełnić i złożyć zeznanie. 

Zmodyfikuj lub zatwierdź rozliczenie Twój e-PIT 

Przygotowane zeznanie opiera się na danych zgromadzonych przez Krajową Administrację Skarbową, takich jak informacje od pracodawców czy płatników. W przypadku PIT-37 uwzględniane są m.in. dane o przychodach, składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz ulgi, z których podatnik korzystał w poprzednich latach. Nawet wtedy, gdy wiemy, że nasz PIT będzie automatycznie zaakceptowany, warto zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i sprawdzić swoje rozliczenie przygotowane w usłudze Twój e-PIT. Do 30 kwietnia w zeznaniu możemy wprowadzić korzystne zmiany, uwzględnić przysługujące odliczenia i ulgi, które nie są automatycznie przypisane w systemie. Po tym terminie będzie to wiązało się z koniecznością złożenia korekty zeznania. Możemy też zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1,5% podatku. 

O samodzielnym uzupełnieniu zeznania muszą również pamiętać osoby, które oprócz prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych, pracują równocześnie na etacie lub otrzymują inne świadczenia. Powinny one wykazać wszystkie te źródła przychodów – zarówno z prowadzonej działalności jak i np. ze stosunku pracy, emerytury/rent czy umów zlecenia/dzieła - w jednym zeznaniu PIT. 

Co dalej z PIT-ami po 30 kwietnia? 

O północy 1 maja 2024 r. rozpocznie się automatyczna akceptacja zeznań PIT-37 i PIT-38 w usłudze Twój e-PIT. Zaplanowano ją do 7 maja br. Usługa w tym czasie nie będzie dostępna. Po zakończeniu automatycznej akceptacji zeznań podatnicy będą mieli wgląd do swoich zeznań i będą mogli pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO. Będą mogli też złożyć korektę zeznania – zarówno tego, które zostało zaakceptowane automatycznie jak i innych złożonych samodzielnie i dostępnych w ramach usługi. 

Jeśli po automatycznej akceptacji z rozliczenia wynikać będzie podatek do zapłaty, urząd skarbowy poinformuje o tym podatnika w ciągu miesiąca od upływu terminu płatności (czyli od 30 kwietnia). W takim przypadku podatnik powinien zapłacić podatek w terminie 7 dni od otrzymania informacji z urzędu skarbowego. 

W przypadku nadpłaty, zwrot zostanie dokonany na numer rachunku bankowego wskazany w poprzednich zeznaniach. 

Wsparcie dla podatników 

Podatnicy, którzy mają wątpliwości jak rozliczyć podatek mogą m.in. zadzwonić na ogólnopolską infolinię KAS na numer (+48) 22 330 03 30 i wybrać tonowo 0. 

W dniach 28-30 kwietnia Infolinia KAS będzie udzielać informacji dotyczących rozliczenia PIT w wydłużonych godzinach pracy – od 8 do 18. 

Szczegółowe informacje na temat rozliczenia PIT podatnicy znajdą na stronie podatki.gov.pl. 

Wsparcie dla osób rozliczających PIT zapewniają też urzędy skarbowe. Podatnicy mogą m.in. elektronicznie zarezerwować wizytę w wybranym urzędzie, w konkretnym dniu i o wybranej godzinie na stronie wizyta.podatki.gov.pl. Mogą również telefonicznie zarezerwować termin wizyty, dzwoniąc na infolinię KAS i wybierając tonowo 1, a następnie 8.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama